•   Ücretsiz 1 YIL  teknik destek

Blog Yazıları

Öne Çıkan Makaleler

FTP Nedir? En İyi FTP Programları Nelerdir?

FTP Nedir? En İyi FTP Programları Nelerdir?

Süresi doldu

FTP ”Dosya Aktarım Protokolü” manasına gelen “File Transfer Protocol” ün baş harflerinden oluşan bir terimdir.

İki cihaz arasındaki dosya aktarımını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Kısaca bir bilgisayardan başka bir bilgisayara ya da server arasındaki veri aktarım bağlantısını sağlar. Bunu hızlı ve kaliteli bir şekilde yapabilmek için en iyi ve kaliteli FTP programları tercih edilmelidir.

FTP İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

FTP ile ilgili bilinmesi gerekenbazı özellikler vardır. Bunları bilmeniz sizlere oldukça fayda sağlayacak ve işinizi kolaylaştıracaktır. İlk olarak karşıdaki bilgisayara bağlanmak için sunucu adresi, kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Eğer veri aktarımı aynı cihaz içerisinde yapılacak ise şifreli dosyanın kullanıcı adı ve şifresi yeterli olacaktır. Cihaz içerisinde tüm kullanıcılara dosyaya erişme olanağı sağlanıyorsa bunlara Anonymous FTP (Anonim FTP) denir. FTP için varsayılan port genellikle 21’dir. FTP ye bağlanmanın en basit ve etkili yolu FTP programları kullanmakla olur bunu etkili kullanabilmek için en iyi FTP programları kullanılmalıdır. FTP’ye bağlanmak için mutlaka internet bağlantısı gerekmektedir. İnternet bağlantısı olmadan dosya gönderme yada alma işlemi yapılamamaktadır. Bazı firmalar kendi panellerini kullanarak FTP’ye bağlanma fırsatı sunarlar ama yinede en etkili ve iyi yöntem FTP programlarıdır.

En İyi FTP Programları

Hızlı ve güvenli dosya aktarımı yapabilmek için en iyi FTP programları tercih edilmelidir. Sizler için gerek sağladığı güven ve hız sebebiyle en çok tercih edilen 5 FTP programını yazacağım.

1. FileZilla; Hızlı, güvenli ve kişiye göre özelleştirilebilir olanı sağlayan FileZilla, Windows için en iyi ücretsiz FTP istemcisidir.

2. Core FTP LE; kullanımı kolay ve hızlı bir FTP istemcisidir.

3. FireFTP; Firefox tarayıcısı için geliştirilmiş küçük ve etkili bir tarayıcı uzantısıdır.

4. CoffeeCup Free FTP ; güvenilir ve hızlı bir FTP istemcisidir. Ve son olarak

5. WinSCP; Hem standart hem de taşınabilir sürümlerde bulunan güçlü bir FTP istemcisidir. Bu programın isminin WinSCP olmasının nedeni FTP ve SFTP ile beraber yeni nesil SCP’yide desteklemesinden kaynaklanmaktadır.

İlgili Makaleler

logo
logo

Kullanıcı İşlemleri

Bülten Aboneliği

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olun, fırsatları kaçırmayın.

7/24 Destek Sistemi

  Sisteme Giriş

  Kullanıcı İşlemleri

   Hesap Bilgilerim
   Müsteri Hizmetleri
   Yardıma ihtiyacınız mı var? Hemen sorun!