• "Siz Hayal Edin, Biz Gerçekleştirelim"

Blog Yazıları

Öne Çıkan Makaleler

Sitenin Mobil Uyumlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Sitenin Mobil Uyumlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Süresi doldu

Dünyada mobil cihazlardan internete girenlerin oranı çok yüksek. Bu nedeniyle mobil uyumlu siteler çok önemli.

Firmalar için bir web sitesi hazırlatmanın nedeni kitlelere hitap edebilmek olduğu için doğal olarak hazırlanan sitelerde mobil uyum da aranıyor. Akıllı telefon teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar kullanımının azaldığı görülüyor.

Bilgisayar yerine cep telefonu ve tablet kullanımının artması web sitelerinin bu cihazlarla da uyumu hale getirilmesini gerektiriyor. Bu amaca uygun olarak web siteleri yerini Responsive Design denilen yapıya bırakıyor. Bu yapı web sitesinde bulunan resim ya da metinleri yeniden boyutlandırıyor ve cep telefonları ya da tabletlerle uyumlu hale getiriyor. Responsive Design Bilgisayar yerine cep telefonu ve tablet kullanımının artması web sitelerinin bu cihazlarla da uyumu hale getirilmesini gerektiriyor.

Firmalar web tasarım firmalarının mobil uyumlu web tasarım yaptığını nasıl anlarım dediklerinde https://www.thinkwithgoogle.com ile uyumluluk testi yaparak bunu anlamak mümkün oluyor. Google bu konuda ücretsiz uyumluluk testi hizmeti sunuyor. Burada sitenizi test ederek eksiklerinizi görebilirsiniz.

Siteye girilip test yapılmak istenen sitenin adresi belirlenen alana yazılıyor ve test et butonu tıklamak yetiyor. Kısa sürede sitenin mobil cihazlara uygun olup olmadığı bu yolla anlaşılabiliyor. Sitenin mobil cihazlarda nasıl göründüğü ve varsa hangi hataların olduğu da bu test sayesinde anlaşılabiliyor. Bir site eğer responsive ise bu site mobil uyumlu demektir ve varsa hatalar da Google uyumluluk testi ile görülebilir.

İlgili Makaleler

logo
logo

Bülten Aboneliği

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olun, fırsatları kaçırmayın.

Sürücü Kursu Web Paketi v3.5

    Detaylar
    Yardım için buradayız!
    Müsteri Hizmetleri
    Yardıma ihtiyacınız mı var? Hemen sorun!